Otomotiv üreticileri salgınla uğraşta ‘nefes’ olabilir

Otomotiv üreticileri salgınla uğraşta ‘nefes’ olabilir

22 Mart 2020 0 Yazar: Larus

Tüm yerküreyi tesiri altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle üretime ara vermek zorunda kalan büyük otomotiv üreticileri, bu periyotta salgınla uğraşa destek gayesiyle teneffüs cihazı (vantilatör) ve medikal eser üretmeye sıcak bakıyor.

Çin’de ortaya çıkan ve süratle yerküreye yayılan yeni tip koronavirüs salgını, yerküre umumunda binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olurken, virüsün tesirleri gündelik hayatın yanı sıra global iktisatta de tesirini gösteriyor.

Virüsün merkezi haline gelen Avrupa’da, birçok devlette muaf dolaşım yasaklanırken, alınan katı önlemler hayatın her meydanına yansımaya başladı. Global piyasalardaki dalgalanmaların artırdığı finansal riskler, tedarik zincirlerine ve ihracata yansıyan olumsuz tesirler ve salgınla uğraş önlemlerinin iç talebe tesirleri memleket ekonomilerini güçlükle durumda bırakıyor.

Yerküre umumunda borsaları ve neredeyse tüm ekonomik faaliyet sahalarını etkileyen virüs, otomotiv kesimine de darbe vurdu. Bu devirde dünyaca ünlü birçok otomotiv üreticisi, üretime ara vermek zorunda kaldı.

Üreticiler, salgınla uğraşa destek olmak emeliyle insan hayatının vazgeçilmez bir kesimi haline gelen otomotiv yanına, gereksinim duyulması halinde virüsle savaşta hayati ehemmiyete sahip teneffüs cihazı üzere tıbbi eserler üretebileceklerinin bildirisini veriyor.

Avrupa’da salgının en çok vurduğu İtalya’da bu mevzuda kıymetli adımlar atıldı. Yerkürede otomotiv üretiminde büyük hakka sahip olan İtalyan otomotiv üreticileri, virüs nedeniyle teneffüs zorluğu çeken hastalarda kullanılan teneffüs cihazı üzere birtakım değerli medikal cihazları üretebileceğini belirtti.

Memleketler arası medyada konum alan haberlerde, Ferrari, Fiat ve İtalyan otomotiv modülleri üreticisi Magneti Marelli’nin koronavirüsle savaş için İtalya’da vantilatör üretim çalışmalarına destek vereceği aktarıldı.

ABD’li üreticiler de ellerinden geleni yapmaya hazır

Salgının tesirini artırdığı ABD’den de misal sinyaller geldi. ABD’li Ford ve General Motors’un salgınla savaşta tıbbi cihaz üretebileceği bildirildi.

Ford yetkilileri, ABD’deki televizyon kanalına yaptıkları açıklamalarda, vantilatörler ve öteki ekipmanların üretilmesi de dahil olmak üzere ellerinden gelen her şeyi yapmaya hazır olduklarını, ABD idaresiyle ön görüşmeler yaptıklarını ve üretim için fizibiliteyi araştırdıklarını belirtti.

Bu arada, New York Times’ta bölge alan haberde, 13 Mart 2020 tarihli 100 sahifelik “ABD Hükümeti Kovid-19 Müdahale Planı” başlıklı çalışmanın detayları paylaşıldı. Geçen hafta, ABD Lideri Donald Trump’ın ulusal seviyede acil durum ilan ettiği günün tarihini taşıyan çalışmada, virüse karşı müdahale için resmi kurumların harekete geçirilerek kişisel kesimin de başkanlık salahiyetleri çerçevesinde mobilize edilebileceği kaydedildi.

Planda Trump’ın, Amerikan sanayisinde vantilatör, teneffüs cihazı, kollayıcı giysi üzere kritik sıhhat ekipman üretimini hızlandırmayı zorlamak için inanılmaz bir adım atma salahiyeti veren, Kore Savaşı devrinde çıkarılan 1950 Savunma Üretim Maddesi’ni devreye sokabileceği tabir edildi.

Elon Musk’tan teneffüs cihazı üretme teklifi

Tesla ve SpaceX’in Üst Başkanı (CEO) Elon Musk da koronavirüs salgınıyla uğraş için suni teneffüs cihazı üretmeyi teklif etti. Musk, Twitter hesabından “İhtiyaç varsa suni teneffüs cihazları üreteceğiz.” paylaşımında bulundu.

Muhtaçlık duyan hastaneler için suni teneffüs cihazları yapabileceklerini gelgelelim bu üretimin derhal mümkün olmadığını belirten Musk, “Tesla, ileri HVAC sistemlerine sahip otomobiller üretiyor. SpaceX, hayat destek sistemleri olan uzay aracı yapıyor. Suni teneffüs cihazları çetin değil fakat acilen üretilemez.” tabirlerini kullandı.

New York Belediye Yöneticisi Bill de Blasio ise Twitter’dan Musk’a karşılık verirken, New York’un suni teneffüs cihazlarına muhtaçlık duyduğunu ve teklifi kabul ettiğini belirtti.

İngiliz medyasında yan alan haberlerde de Başbakan Boris Johnson’ın devletindeki Rolls-Royce, Honda, Peugeot, Ford, Jaguar ve Toyota üzere araba üreticileriyle vantilatör üretimi konusunda görüşmeler yapacağı kaydedildi.

AB, teneffüs cihazı stoklayacak

Öte yandan, Avrupa Birliği (AB) Komitesi da koronavirüs nedeniyle gözetici maske ve teneffüs cihazı üzere stratejik tıbbi materyalleri stoklamaya karar verdi.

AB Encümeni’nden yapılan açıklamada, üye devletlerin tıbbi gereç stokunu acil durumlarda kullanabilecekleri belirtildi.

Stokta, teneffüs cihazı üzere ağır bakım ekipmanları ile maske üzere zatî esirgeyici ekipmanların yan alacağı bildirilen açıklamada, ayrıyeten aşı ve çeşitli laboratuvar materyallerinin de depolanacağı aktarıldı.

Bilirkişiler, araba üreticilerinin teneffüs cihazının tamamını kendi başlarına üretmesinin mümkün olmadığını, bunun bölgesine yerleşik tıbbi ekipman üreticileriyle iş birliğine gidilebileceğini belirtiyor.

Kaynak: AA