Koronavirüs tedbirleri ve indirim akaryakıt satışında rekor getirdi

Koronavirüs tedbirleri ve indirim akaryakıt satışında rekor getirdi

25 Mart 2020 0 Yazar: Larus

Çin’de ortaya çıkan ve tüm yerküreye yayılan Kovid-19 salgını sebebiyle azalan küresel petrol talebi, fiyatların düşmesinde değerli rol oynadı. Suudi Arabistan ve Rusya arasında yaşanan “fiyat savaşı”, 9 Mart’ta petrol fiyatlarını 30 dolar seviyesinin de altına çekti.

Kelam konusu düşüşle akaryakıt pompa fiyatlarında da indirime gidildi. Böylelikle, Türkiye’de 11 Mart itibarıyla benzinin pompa fiyatında 60 kuruş, motorinin pompa fiyatında ise 56 kuruş indirim uygulandı.

Öte yandan, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın da kelam konusu tarihte Türkiye’deki birinci Kovid-19 vakasını açıklamasının akabinde vatandaşların araçlarının deposunu doldurmak istemesiyle iç piyasada akaryakıta talep arttı.

Kuvvet Petrol Gaz İkmal İstasyonları Patron Sendikası (EPGİS) donelerine nazaran, Türkiye’de bu tarihte 70 milyon 9 bin 355 litre motorin ve 10 milyon 897 bin 598 litre benzin satışı gerçekleşti.

Bu rakamlar, Türkiye’de bir günde satılan en yüksek akaryakıt ölçüsü olarak kayıtlara geçti.

Tıpkı biçimde, 12 Mart’ta da 65 milyon 30 bin 404 litre motorin ve 8 milyon 852 bin 958 litre benzin satıldı.

– ”Sektörümüz de açıklanan destek paketlerine eklensin”

EPGİS Lideri Fesih Aktaş, hususa ait yaptığı değerlendirmede, Türkiye’de günlük ortalama motorin satışının 55 milyon litre, benzin satışının ise 8 milyon litre seviyesinde olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Hem büyük bir indirimin görüldüğü hem de devletimizde birinci Kovid-19 vakasının açıklandığı 11 Mart’ta, vatandaşların tedbir gayeli benzin ve motorin aldığı görülüyor. Günlük ortalama satış seviyelerimizle kıyaslandığında, bu tarihte gerçekleşen motorin satışında yüzde 27, benzin satışında da yüzde 40’a yaklaşan artış kelam konusu. Gelgelelim, son haftaya ait datalar rakamlara tam yansımamış olsa da fiili saha satışlarında istekli sokağa çıkmama durumundan ötürü önemli manada kayıplar oluşuyor. Bundan etkilenen kolumuzun de açıklanan destek paketlerine isim zikredilerek eklenmesini, kamu ve kişisel bankalardan ek limit destek talebimizin ilgili bakanlıklar tarafından da değerlendirilmesini istek ediyoruz.”

AA