Kore kurtarma fonunu 80 milyar dolara yükseltiyor

Kore kurtarma fonunu 80 milyar dolara yükseltiyor

25 Mart 2020 0 Yazar: Larus

Güney Kore finansal piyasaları global ekonomiyi olumsuz etkileyen koronavirüs pandemisinin tesirlerine karşı korunmak için acil durum fonunu iki katına çıkararak 100 trilyon Won (80 milyar dolar) seviyesine yükseltiyor.

Yönetici Moon Jae-in tarafından Salı günü Başkanlık Ofisi’nde yapılan açıklamaya nazaran, Güney Kore hükümeti tahvil piyasasına istikrar kazandırmak için kişisel kesim tahvilleri ve ticari menkul kıymetlerde 20 trilyon wonluk alım yapacak. Memleket birebir devranda, 10.7 trilyon won pahasındaki pay istikrar fonunu da devreye sokacak ve şirketlere düşük getirili kredi imkanı sağlayacak.

Moon, “Ekonomimizin belkemiği olan şirketlerimiz büyük bir buhranla karşı zıdda kalmıştır. Asla likidite yoksunluğu sebebiyle kapanan sıradan, rekabetçi bir şirket olmamalıdır” dedi.

Bu duyuru, Moon’un geçtiğimiz hafta kredi kahrı çeken küçük işletmelere 50 trilyon wonluk destek açıklamasının akabinde geldi. Yönetici Moon tarafından Salı günü belirtilen 48.5 trilyon dolarlık paket tahvil ve behre senetlerini desteklemeyi amaçlıyor ve şirketlerin gerekli fonlara sahip olmalarına yardımcı olmak için birincil teminatlı tahvil yükümlülüklerinin ihracının artırılması için gerekli adımlardan oluşuyor.