Konya’da üretilen kamyon ve tır dorseleri 35 devlete ihraç ediliyor

Konya’da üretilen kamyon ve tır dorseleri 35 devlete ihraç ediliyor

22 Mart 2020 0 Yazar: Larus

Kentte 17 yıldır kamyon ve tırlar için dorse üretimi yapan firma, 130 şahsa istihdam sağlarken, yurt dışından gelen ağır talep binaenaleyh son iki yıldır eserlerinin tamamını ihraç ediyor.

Yoğunluk nedeniyle iç piyasadan gelen taleplere yanıt veremeyen firmanın Idare Heyeti Yönetici Yardımcısı ve İhracat Yöneticisi Süleyman Özgül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ürettikleri eserlerin yüzde 50 nispetinde yerli olduğunu belirterek, “Biz burada treyler üretiyoruz. Eser yelpazemiz epey geniş. Son 2 yıldır eserlerimizin tamamını ihraç ediyoruz. 35 devlete ihracat yapıyoruz. Ana pazarımız Avrupa kıtası. Başta Fransa ve Almanya en büyük müşterimiz.” dedi.

Pazarda müşterilerin istediği ölçülere nazaran kişisel treyler üretme kabiliyetine de sahip olduklarını ve gelen siparişleri ortalama 14-16 ayda teslim ettiklerini aktaran Özgül, şunları kaydetti:

“Şu anda yılda yaklaşık 10 milyon avroluk ihracat yapıyoruz. Tabi eş vakitli olarak yatırım da yapıyoruz. Önümüzde amaçlarımız var. Yekun 35 bin metrekare üretim yerine sahibiz, bunun 25 bin metrekaresi örtülü alan. Üretimimizi artırmayı düşünüyoruz. Avrupa firmalarına nazaran bizim avantajımız başta fiyat avantajı. Gayri Türk firmaları da nitekim bu treyler konusunda âlâ işler başarıyor. Pazarda kalite standartları açısından da Avrupalı rakiplerimizden hiçbir eksiğimiz yok.”

Yeni yatırımlarla üretim hattını büyütmeyi hedeflediklerini lisana getiren Özgül, böylelikle Türkiye’yi yurt dışında daha çok gururlandırmayı amaçladıklarını vurguladı.