“Kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak için Koronavirüs’ten etkilediğinizi ispat etmelisiniz”

“Kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak için Koronavirüs’ten etkilediğinizi ispat etmelisiniz”

25 Mart 2020 0 Yazar: Larus

Hürriyet gazetesi muharriri Noyan Doğan, kısa çalışma ödeneği alabilmek için yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınından etkilenildiğinin ispatlanması gerektiğini belirtti.

Doğan, “İŞKUR kısa çalışma ödeneğine müracaat için açıklama yaptı. Kısa çalışma ödeneğine birinci sefer de başvursanız, ödenekten yararlanabilirsiniz. Müracaatınızı İŞKUR’a elektronik posta yoluyla yapabileceksiniz. İŞKUR’un bu mevzuda yaptığı açıklamaya nazaran, müracaatların işyerine gidilmeden de doküman üzerinden süratli bir biçimde sonuçlandırılabilmesi için Koronavirüs’ten olumsuz etkilenildiğine dayanak oluşum eden dokümanların müracaata eklenmesi gerekiyor. İŞKUR, gerektiğinde patronla irtibata geçerek ilave evraklar de talep edilebilecek.” sözünü kullandı.

Metnin devamı için

Kısa çalışma ödeneği nedir?

Umumi ekonomik, sektörel, bölgesel bunalım yahut zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma müddetlerinin muvakkat olarak en az üçte bir orantısında azaltılması yahut süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinde faaliyetin külliyen yahut kısmen en az dört hafta vadeyle durdurulması hallerinde, iş bölgesinde üç ayı aşmamak üzere (Cumhurbaşkanı kararı ile 6 aya kadar uzatılabilir.) sigortalılara çalışamadıkları devir için gelir desteği sağlayan bir pratiktir.

Kısa çalışma ödeneği ölçüsü ne kadar?

Günlük kısa çalışma ödeneği; sigortalının son oniki aylık prime esas çıkarları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt karının % 60’ıdır. Bu halde hesaplanan kısa çalışma ödeneği ölçüsü, aylık minimum ecrin brüt fiyatının % 150’sini geçemez.

Kısa çalışma ödeneğinin müracaatları dün başladı.