Işık Ökte yazdı:  $2 trilyonluk tasarı yeniden engellendi / Wuhan’dan müspet haber

Işık Ökte yazdı:  $2 trilyonluk tasarı yeniden engellendi / Wuhan’dan müspet haber

25 Mart 2020 0 Yazar: Larus

ABD’de Covid-19 salgınının yarattığı/yaratacağı ekonomik tahribatı hafifletmek kapsamında Senato’ya Kaynak Bakanı Mnuchin tarafından sunulan $2 trilyonluk paket tekrar engellenince, Fed’in ucu açık varlık alım programının tesiri bedelli metaller dışında piyasalara yansımadı. Demokrat senatörler, Joe Biden’ın Başkanlık yarışında elini güçlendirmek için, $2 trilyonluk pakette maaş bordrosunda çalışanlara vergi indirimlerinden, istihdamı artırmaya yönelik teşviklere hayır derken, umum konseyde oylama için çoğunluk tekrar sağlanamadı. S&P500 %2.9 satıldı.

Ama, bu sabah global risk algısında 180 kademe değişikliğe uyanıyoruz: Covid-19 salgının çıktığı mekan olarak bilinen Çin’in Wuhan kentindeki karantinanın 8 Nisan’da kaldırılacağı haber akışı psikolojinin değişmesinde bizce kritik tesir yapmaktadır. Ayrıyeten, dün Almanya Sıhhat Bakanlığı tarafından yayımlanan, Covid-19 enfeksiyon olgularının de günlük bazda düşüş göstermesi olumlu cephede tesirli oluyor inancındayız.

1)           USD hem G-7 para üniteleri hem de EM FX (gelişen memleket para birimleri) önünde bedel kaybediyor — Türk lirası da dolar önünde dün BIST kapanışında 6.58 süreç görürken, bu sabah 6.53’e bedel kazanıyor;

2)           Asya memleketlerinde para ve maliye siyasetlerinde atılan adımlar devam ederken (Kore bu sabah finansal piyasaların normalize olmasına yönelik hamleleri de içeren yeni bir teşvik planı açıkladı) Asya GOÜ piyasalarında ortalama %3 kıymet karı var – MSCI Asya Pasifi endeksi %4 yukarıda süreç görüyor; Kore Kospi +%6;

3)           Pahalı metaller tarihi günlerinden birini yaşıyor : dolardaki paha kaybı ve Fed’in dün açıkladığı şema ons gümüş ve ons altın yatırımcısına tarihi yarar günlerinden birini yaşattı. Ons gümüş dün dip seviyesinden %12 bedel kazanırken ($12.29 → $13.72) ons altın dünkü dip seviyesinden $90, yani %6 ($1484 → $1574) kıymet kazandı

Ons altındaki bu yukarı hareketin, Borsa Istanbul yansımasının bu sabah Koza Öbeği paylarında olmasını bekleriz;

4)           Brent petrol dünkü dip seviyesinden %12 kıymet kazanıyor ($25.06 → $28.01)

Bu sabah, Borsa Istanbul’da Asya GOÜ piyasaları (+%3.0) ve S&P500 Haziran vadelilerine koşut (TSİ08:17 itibariyle +%3.8) açılış beklerken, piyasa için ana barometremiz XBANK (BIST Bankacılık endeksi) olmaya devam edecektir.

Dün, XBANK’ın 3 başkan payından 2’si ana endeks lira bazında %2 satılırken %5 ve üzeri negatif ayrıştılar: GARAN -%7 / ISCTR -%9 : bu türlü bir negatif ayrışma sonrası bu sabah XBANK ve Koza Öbeği payları liderliğinde yukarı hareketin gerçekleşmesini bekleriz. Lakin, XBANK özelinde dün yaşadığımız ayrışmanın bir günde geri dönmesini beklemiyoruz.

BIST ana endeksinin dolar bazında Lehman sonrası en düşük seviyesinde kapanış yaptığını ($1.27) ve Lehman sonrası Türk paylarının GOÜ önünde 2020T F/K iskontosu %58 ile (Lehman sonrası yeni zirve) süreç gördüklerini de hatırlatmak isteriz.

Işık Ökte, Stratejist, TEB Yatırım Menkul Bedeller A.Ş

2020’yi kaybettik, 2021’e bakalım

Piyasa Tahlil:  Fed’in verdiğini Kongre çaldı

Işık Ökte yazdı:  Gezi Parkı vukuatlarından beri en istenilmeyen 2 BIST haftası / Global satışlar devam ediyor

Son Dakika: Fed’den sınırsız mali genişleme; amaç bireyler, şirketler ve kamu