IMF’ten resesyon uyarısı

IMF’ten resesyon uyarısı

25 Mart 2020 0 Yazar: Larus

Milletlerarası Para Fonu (IMF) Yöneticisi Kristalina Georgieva, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle bu yıl global resesyon beklediğini bildirdi.

Georgieva, Kovid-19 salgını nedeniyle çevrimiçi gerçekleşen G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Yöneticileri içtimasının akabinde yazılı bir açıklama yaptı.

Kişileri salgından korumak ve iktisada verdiği zararı azaltmak için memleketlerin birlikte çalışması gerektiğini vurgulayan Georgieva, artık dayanışma devranı olduğunu ve bunun G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Liderleri içtimasının da ana temasını oluşturduğunu kaydetti.

2021’DE TOPARLANMA BEKLENTİSİ

Georgieva, içtimada vurguladığı mevzulara değinerek, “Küresel büyümenin görünümü 2020 için negatif, global finansal buhran devranında olduğu üzere tahminen de daha beğenilmeyen bir resesyon bekleniyor. Lakin 2021’de toparlanma bekliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.
Sıhhat sistemlerinin güçlendirilmesinin ehemmiyetine değinen Georgieva, salgının ekonomik tesirinin şiddetli olacağını, virüsün süratli durdurulması halinde güzelleşmenin de o kadar süratli ve güçlü olacağını aktardı.

Georgieva, birçok memleketin sıhhat sistemini geliştirmek, salgından etkilenen çalışanlar ve işletmeleri korumak için aldığı harikulâde mali önlemleri desteklediklerini belirterek, büyük merkez bankalarının mali politikayı genişletmek için attığı adımları da memnuniyetle karşıladıklarını vurguladı.

IMF’DEN 80 DEVLET YARDIM İSTEDİ

Gelişmekte olan birçok iktisadın ve düşük gelirli devletlerin değerli zorluklarla karşı zıdda olduğuna dikkat çeken Georgieva, “Yatırımcılar, buhranın başlangıcından bu yana gelişmekte olan piyasalardan 83 milyar dolar çekti, bu şimdiye kadarki en büyük anamal çıkışı olarak kaydedildi.” tabirini kullandı.
Georgieva, IMF olarak bunalım ve tesirini azaltmaya yönelik siyaset fiilleri üzerinde ağırlaştıklarını belirterek, “Acil finansmanı büyük ölçüde artıracağız, yaklaşık 80 memleket yardımımızı istiyor ve güçlü bir koordineli savaş için gayri memleketler arası finanas kurumlarıyla yakın bir formda çalışıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Salgınla savaş için 1 trilyon dolarlık kredi kapasitesini kullanmaya hazır olduklarını anımsatan Georgieva, birtakım düşük ve orta gelirli memleketlerin IMF’den global finansal buhran devranında uyguladıkları Kişisel Çekme Hakkı (SDR) dağıtımı yapmasını talep ettiğini ve bu seçeneği üyelerle görüştüklerini bildirdi.