Goldman Sachs: Boeing’in süreci yönetecek likiditesi var

Goldman Sachs: Boeing’in süreci yönetecek likiditesi var

25 Mart 2020 0 Yazar: Larus

Goldman Sachs analistleri, Boeing’in bu süreci yönetebilecek likiditeye sahip olduğunu belirtirken, salgın sonrası hava taşımacılığının “eskisi kadar popüler” olacağının altını çizdi. Goldman analisti Noah Poponak’ın şirket tavsiyesini tut’tan al’a çevirdiği belirtildi.

Analistlere nazaran şirket 2020’nin “derin negatif” tesirlerini yönetebilecek nakit akışına sahip.

737 Max jetlerin düşmesini takiben gelen zorluklarla uğraş eden Boeing’in virüs tesiriyle durme noktasına gelen havacılık kesiminin tesirlerini absorbe edip edemeyeceği tasa kaynağı olmaya devam ediyor. Şirket, geçtiğimiz günlerde kolun sağlıklı devamı için 60 milyar dolarlık birleşik yardım paketi talebinde bulunmuştu.

Mevcut sıkıntı koşullara karşın Goldman Sachs analistleri havacılık konusunda optimist tutum sergiliyor. Bankadan gelen değerlendirmede havacılığın uzun vadede büyüme potansiyeli taşıyan bir kol olduğu, ABD ve AB dışındaki  bir çok iktisada şimdi nüfuz etmediği belirtildi.  Raporde birebir hengamda “Ani talep şokları dalda süratli toparlanmaların öncüsü olmuştur,” sözleri kullanıldı.

ABD basınında çıkan haberlerde havayolları şirketlerinin tüm yolcu uçuşlarını durdurma planı yaptığı, gelgelelim Beyaz Saray’dan şimdi resmi bir onay alınmadığı belirtiliyor.

Yazan: Dilara Sarı