Global piyasalarda 3 yılın doruğuna çıkan Dolar, TL önünde ise 6,52’yi aştı

Global piyasalarda 3 yılın doruğuna çıkan Dolar, TL önünde ise 6,52’yi aştı

22 Mart 2020 0 Yazar: Larus

Koronavirüsün iktisat üzerindeki baskısı devam ediyor. Merkez bankalarının nema indirimi ve varlık alımları ile piyasalara sağlayacağı likiditeyi hükümetler de ek paketlerle destekliyor.

-ABD tarafında Fed’in 700 milyar dolarlık varlık alımına hükümetten yaklaşık 1 trilyon dolarlık mali destek geldi.

-Avrupa’da ise Almanya, Fransa, İtalya hükümetinin aldığı ek tedbir paketinin yanında ECB, 750 milyar euroluk varlık alım programı açıkladı. Dün olağan üstü toplanan şura, 120 milyarlık ek alıma ek 750 milyarlı yeni alım kararı açıkladı.

-Japonya’da hükümet desteği yanında BOJ, nakit akışını desteklemek için piyasaya 4 trilyon yen vereceğini ve 300 milyar yenlik Kaynak tahvili alacağını açıkladı.

-Kanada, İngiltere ve Avustralya hükümetlerinden de teşvikler geldi.

-Yurt içinde ise para siyaseti tarafında getiri indiriminin yanında bankaların Türk lirası ve yabancı para likidite idaresinde esneklik sağlanarak öngörülebilirliğin artırılması, gerçek kola kredi akışının kesintisiz devamını teminen bankalara amaçlı ek likidite imkânları tanınması ve reeskont kredi düzenlemeleriyle ihracatçı firmaların nakit akışının desteklenmesine yönelik önlemler alındı.

-Cumhurbaşkanı liderliğinde süren uzun içtimanın akabinde açıklama yapan Erdoğan, 100 milyar liralık Ekonomik İstikrar Kalkanı paketinin 19 hususunu açıkladı. Pakette daha çok banka borç ödemelerindeki erteleme ve mütenasip kredi imkanları öne çıkıyor. Bu süreçte kaybı olduğunu belgeleyen esnafa da destek sağlanacağı tabir ediliyor. Pakette yurt içi uçuşlardaki KDV orantısının düşürülmesi, konut alımı için peşinatların indirilmesi ve konaklama vergilerinin kaldırılması üzere unsurların konumuna işsizlik maaşı ödemelerinin uzatılması, fiyatlı müsaadeler ve işten çıkarmaların engellenmesine dair aksiyonlar alınması çok daha yararlı olurdu.

Türkiye ve gayrı tüm memleketler ivedilikle ekonomik kıymetler alıyorlar, lakin global olarak alınan bu aksiyonların şimdi satışları durdurmadığını görüyoruz. Mahsusen petroldeki düşüşün rekor seviyelere kadar inmesi dalgayı artırıyor.

Hafta başına nazaran satışlar azalmış olsa da fiyatlamalar nakde kaçışların devam ettiğini ve dolar talebinin de arttığını gösteriyor.

Fiyatlamalarda ise dolar müspet seyir devam ediyor.

ABD Dolar Endeksi 102 seviyesine yaklaşarak 3 yılın doruğuna çıktı. Endekste Fed’in birinci hamlesi ile yaşanan düşüşün öbür merkez bankalarının aksiyonuyla sonlu kalacağı bekleniyordu. Piyasalarda panik ile süreçlerden çıkışların artması doları yeterlice yükseltti ve dolar bugün de tüm para üniteleri önünde bedel kazanmaya devam ediyor.

Euro tarafında resesyon artık kabul edilmiş görünüyor, ayrıyeten merkez ise, gereken tüm araçları kullanmakta kararlı. İtalya iktisadı başta olmak üzere kesimdeki daralmanın kaçınılmaz olması ve zayıflayan göstergelerle euro düşüşte.

Negatif euro ve müspet dolar ile EUR/USD 1,08 tabanına geriledi. Paritede 1,0720 en yakın destek olarak izleniyor, lakin tüm fiyatlamalar için şunun altını tekrar çizmek istiyoruz: Piyasalarda yaşanan durum sıra dışı ve harikulâde bu devirdeki fiyatlamalarda destek-direnç başta olmak üzere teknik pratiklerin muteberliği ve sağlamlılığı yanıltabilir.

USD/TRY tarafında 6,53’e yanlışsız yükseliş devam ediyor. Kurda 6,50 ruhsal seviye üzerinde 6,65’i izleyeceğiz, zira bu seviye tarihi rekor öncesi görülen en yüksek seviye (10 Ağustos 2018) ve rekor sonrasında da birkaç kez test edildi. 6,80 ise epeyce kritik gördüğümüz bir eşik ve umarız ki ataklar bu seviyelere kadar devam etmez. Geri çekilme yaşanması içinse global olumsuz algının düzelmesi lazım, zira kurdaki yükselişte TL özelinde negatif bir gelişme yok ve son haftada TL tüm gelişen memleket paraları ile yakın orantıda düşüş yaşıyor.