Fiyat Çöküşü Petrol Devlerinin Temettülerini Tehdit Ediyor

Fiyat Çöküşü Petrol Devlerinin Temettülerini Tehdit Ediyor

22 Mart 2020 0 Yazar: Larus

Petrol fiyatlarında son devirde yaşanan ani çöküş sonrasında yerküre ABD’li petrol şirketleri ve yatırımcıları için bir anda değişti. Korona virüs salgını ve Suudi Arabistan ile Rusya arasındaki fiyat savaşının yarattığı kusursuz jeopolitik fırtınanın tetiklediği çöküş sonrasında büyük petrol şirketlerinin önündeki yeni tehlike bu vakte kadar sağlam kalan temettü ödemelerini kısmak olacak.
Temettü gelirlerine baktığımızda da, piyasanın şimdiden bu ihtimali fiyatlandırdığını görüyoruz. Geçen sırasıyla %45 ve %50 kıymet kaybeden Exxon Mobil (NYSE:XOM) ve Chevron (NYSE:CVX) paylarının getirisi %9’un üzerinde. Exxon payı dünkü seansı %10’luk düşüşle 33,12 Dolar’da, Chevron ise %22’lik düşüşle 55,05 Dolar’da kapattı.

Exxon Mobil Weekly Price Chart
2. Yerküre Savaşı’ndan bu yana hissedarlarına yaptığı ödemeyi kesmeyen Royal Dutch Shell (LON:RDSa)’in (NYSE:RDSa) 12 aylık temettü getirisi mevcut pay fiyatının %13’üne yükseldi. Şirket behresi son dört haftada %57 bedel kaybetti. Pay fiyatı Şubat ortasından bu yana %55 düşen BP (NYSE:BP) ise %13,3’lük bir getiri sunuyor.
Şimdiye kadar mevcut durumun yakın devranda istikrara kavuşacağına dair bir işaret gelmedi. Ham petrol fiyatlarındaki düşüş ivme kazanırken, dibe yaklaşıldığına dair bir sinyal yok. ABD ham petrol fiyatları, yerküre çapında hükümetlerin yeni seyahat kısıtlamaları getirmeleri ve Suudi-Rus fiyat savaşının kızgınlaşması sonrasında dün son 18 ayın en düşük seviyesine geriledi.
West Texas Intermediate vadeli süreçleri %24’lük düşüşle Şubat 2002’den bu yana en düşük seviyesi olan varil başına 20,37 Dolar’a geriledi. Global benchmark Brent ise %13’lük düşüşle Mayıs 2003’ten bu yana en düşük seviyesi olan varil başına 24,88 Dolar’a geriledi.

Yüksek Seviyede Gerilim

Petrol paylarının getirileri şimdiden yüksek seviyede mali zorlanma gösteriyor olsa da, birçoğu sayısız şiddetli devirden geçen, velev 2008 mali bunalımını bile atlatan üreticilerden hangilerinin son olarak “kutsal” temettü ödemelerini kesme yolunu seçmek zorunda kalacağını kestirim etmek güçlükle.
Exxon Mobil CEO’su Darren Woods, şirketin 5 Mart’taki yatırımcılar gününde Exxon’un “güvenilir ve büyüyen bir temettü amacına bağlı olduğunu,” söyledi. Şirket geçtiğimiz 37 yılda ödemesini her yıl artırdı.
Chevron CEO’su Mike Wirth de şirketin pay başına yıllık temettü ödemesini 2020’de 33. sefer artıracağını yineledi.

Chevron Weekly Price Chart
Bu ödemelerin şimdilik inançta olduğunu varsayarsak, petrol devlerinin bu devasa fiyat şokuyla başa çıkmak için yapabilecekleri birinci büyük hamle, harcamalarını büyük orantıda azalttıkları ve behre geri alım planlarını rafa kaldırdıkları 2014 tedbirlerini tekrar uygulamak olur.
Exxon Pazartesi günkü açıklamasında S&P Küresel Ratings tarafından kredi kademesinin düşürülmesi sonrasında cüretkar harcama programından kısmi olarak geri döneceğini ve önemli kesintilere gideceğini açıkladı. Chevron ise geçen hafta, kapital harcamalarını ve kısa vadeli üretimi kısma seçeneklerini değerlendirdiklerini belirtti. BP CFO’su Brian Gilvary, İngiliz güç devinin harcamalarını bu yıl %20’ye kadar kısabileceğini söz etti.
Lakin kimi analistlere nazaran petrol fiyatları varil başına 35 Dolar civarında kalırsa, sıra temettü ödemelerine de gelebilir. Piyasanın petrol devlerinin temettülerine yönelik beklentisi son iki haftada düştü ve Avrupalı isimlerin 2021’de 2019 seviyesinden %37’lik bir azalma yapması fiyatlandırıldı.
Goldman Sachs analistleri “geçmişte petrolde yaşanan çöküşlerde devler umumî olarak zorlayıcı makro kaidelere somut temettü kesintileriyle karşılık vermedi,” dedi ve mevcut ortam hasebiyle bir kesinti beklemediklerini ekledi.
Özet
Petrol devlerinin fiyatlardaki ani düşüş sonrasında çok sıkıntı bir durumda olduklarına kuşku yok. Talepte yaşanan bu şok önünde harcamalarını kısmak ve nakitlerini korumak dışında çokça seçeneğe sahip değiller.
Tıpkı devirde, giderek artan temettü getirilerine ve gelecekteki olası ödemelerine bahis oynamak da çok riskli. Suudi-Rus fiyat savaşı devam ettikçe, hiçbir şey dokunulmaz değil.