Fitch: Petrol fiyatlarındaki düşüşün ekonomik tesiri Kovid-19’dan daha uzun sürecek

Fitch: Petrol fiyatlarındaki düşüşün ekonomik tesiri Kovid-19’dan daha uzun sürecek

25 Mart 2020 0 Yazar: Larus

Fitch Ratings’în Twitter hesabından yapılan medya paylaşımında, petrol fiyatlarındaki düşüşün ekonomik tesirinin Kovid-19’dan daha uzun sürebileceği belirtildi. Bu durumun ulaşım ve turizm kollarını de olumsuz etkileyeceği kaydedildi.

Paylaşımda, Tayland, Hırvatistan ve İzlanda üzere iktisadı turizm gelirlerine yüksek ölçüde bağlı devletlere dikkat çekilirken, hükümetlerin vergi gelirlerinin de düşeceği aktarıldı.

”Mali genişleme siyasetleri nedeniyle birtakım devletlerin kredi notlarının değişebileceği” belirtilen paylaşımda, G7 memleketlerinin kamu finansmanlarının ise zayıf olduğunun altı çizildi.

Fitch Ratings tarafından kredi notu açısından mali genişlemenin borç birikimi üzerindeki tesirlerinin değer taşıyacağı ve koronavirüs salgınından evvel de kimi memleketlerin yüksek borcunun kaygı verici seviyelere ulaştığı malumatı paylaşıldı.

Öte yandan, gelişmekte olan memleketlerin petrol üzere emtia ihraç gelirleri, varlık akımları ve döviz kurlarının da risk altında olduğu, Angola, Irak, Surinam ve Gabon’un bu devletler arasında nokta aldığı bildirildi.

Yatırımcıların hassaslığının anamal akımlarını etkileyebileceği uyarısı yapılırken, bu yıl Brezilya, Hindistan, Türkiye ve Polonya’nın en çokça dış fon muhtaçlığı duyan memleketler olduğu aktarıldı.