Ekonomik Takvim – Bu Hafta Takip Edilecek 5 Kıymetli Gelişme

Ekonomik Takvim – Bu Hafta Takip Edilecek 5 Kıymetli Gelişme

23 Mart 2020 0 Yazar: Larus

Müellif: Noreen Burke

Investing.com – Bu hafta piyasa izleyicileri koronavirüs pandemisinin tesir ölçeğine ait birinci göstergeleri görmek için ekonomik dataları izliyor olacak lakin esas ilgi, şimdiye kadar duyurulan adımların kâfi olup olmayacağına ait piyasa endişeleri arasında teşvik önlemlerini artıran hükümetlerin ve merkez bankalarının reaksiyonunda olmaya devam edecek.

İşte yeni haftaya başlarken bilmeniz gerekenler:

1. Virüsün birinci ekonomik tesirlerini gösterecek doneler

Virüsü denetim altına alma teşebbüsleri arasında yerküre umumunda daha çok memleketin kendini kapatması ile global iktisadın resesyona gireceğine ait kuşku duyulmaya devam ediyor. Bu hafta ABD, Euro Ortamı ve İngiltere’nin PMI datalarında büyük düşüşler olabileceğini söylemeye gerek yok.

PMI anketleri umumide ayın 2. yarısında sahneye çıkar ve “flaş” anketler umumi olarak bu done yayınlanmadan evvel toplanır. Yani ekonomistler gelecek haftaki PMI olgularının, şimdiye kadar koronavirüs tesirini en kapsamlı formda gösteren olgu olacağını kestirim ediyor.

Öte yandan Perşembe günkü birinci işsizlik müracaatları, ABD işgücü piyasasına olan tesirini tam kapsamıyla gösterecek birinci data olacak. 20 eyalete ilişkin ön rapor tahliline nazaran Goldman Sachs ekonomistleri müracaatların 2,25 milyona yükselerek rekor kıracağını varsayım etti.

2. ABD hükümetinin reaksiyonu bekleniyor

ABD Senatosu’ndaki Cumhuriyetçiler ve Demokratlar, koronavirüsün personel ve işletmelere yönelik ekonomik sonuçlarını azaltma konusunda 1 trilyon dolarlık bir harcama üzerine anlaşmak için uğraş sarf etmeye devam etti.

Beyaz Saray iktisat danışmanı Larry Kudlow, kesin yasa paketinin 1,3-1,4 trilyon dolar bedelinde olmasını bekliyor.

Beyaz Saray yetkililerine nazaran ABD Fed ile idarenin attığı adımları birlikte düşünürsek beklenen tasarının ABD iktisadına 2 trilyon dolarlık net tesiri olacak.

3. Likidite sıkışıklığı yatışacak mı?

Likidite sıkışıklığı Cuma günü Fed’i Kanada Bankası (BoC), İngiltere Bankası (BoE), Japonya Bankası (BoJ), Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İsviçre Ulusal Bankası (SNB) ile dolar likidite swap mekanizması düzenlemelerini geliştirmeye teşvik etti.

Bunun numara olup olmadığını görmek için dolar döviz kurlarının istikrara kavuşmasını bekleyin.

Yerkürenin rezerv dövizine olan talep, salgının devam etmesi beklentisiyle nakit telaşı arasında yükseldi. ABD doları için global talep ile teklif edilenler arasında değerli bir likidite uyuşmazlığı vardı.

4. ABD stok değerleme resmi daha da netleşebilir

ABD borsaları alt üst olduğundan değerleme büyük bir düşüş yaşadı.

Refinitiv donelerine nazaran gelecek yılın yarar varsayımları temelinde Çarşamba günü S&P 500’ün fiyat çıkar orantısı, Şubat sonundaki 19 kattan 14,2 kata düştü ve değerlemeyi tarihi ortalamanın altına çekti.

Fakat yarar iddialarının koronavirüsün yansımalarını izah etmeye yetecek kadar düşmemiş olabileceği gerçeği ile bu fotoğraf biraz karışık.

Önümüzdeki haftalarda birinci çeyrek sona erdiğinde ve şirketler sonuçlarını hazırlamaya başladığında tahminen de fotoğraf daha da netleşir. Geçen hafta FedEx ve Marriott, salgın sebebiyle 2020 finansal kestirimlerini düşürdü.

Nike, Micron Technology ve KB Home, bu hafta sonuçlarını raporlayacak ABD şirketleri arasında.

5. Gelişmekte olan piyasalar

Para ünitelerinin rekor seviyelere düşmesi, tahvillerin alt üst olması ve payların geçen hafta yaklaşık %10 kaybetmesiyle birlikte gelişen piyasa varlıkları büyük darbe aldı. Bu, pek çok etkene atfedilebilir – güçlü dolar, berbatlaşan ekonomik görünüm, dibe varan petrol fiyatları ve artan borçlanma maliyetleri.

Amerikan dolarına doluşan yatırımcılar, hafta başlarında merkez bankaları arasındaki ivedi swap mekanizmalarının, sorunun kalbindeki kredi zorlamalarını hafifletmek için pek işe yaramamasıyla birlikte, dolar fon piyasalarında güçlü gerilimle karşı zıdda kaldı.

ABD, Euro kesimi, Kanada, İngiltere, Japonya ve İsviçre merkez bankaları bir haftalık ABD doları kredi imkanının sıklığını artırma konusunda ortaklaşarak Cuma günü tekrar devreye girdi.

Gelişen piyasalarda, para ünitelerini desteklemek için ateş gücü olmayan yahut getirileri indirme konusunda zorluklarla karşılaşan siyasetçiler, majör merkez bankalarının aldığı aksiyonların bunalımı sonlandırmaya yetmesi için dualarını eksik etmeyecek.

–Bu haberde Reuters’ın eği bulunmaktadır.