Dokumadan de sipariş iptal haberleri gelmeye başladı

Dokumadan de sipariş iptal haberleri gelmeye başladı

25 Mart 2020 0 Yazar: Larus

Hilal SARI

Türkiye, Brezilya, Bakistan ve Bangladeş üzere devletlere dokuma makinesi ihraç eden ABD’li bir şirket, şu anda siparişlerin iptal edildiğini, bu nedenle ya kepenk kapatacaklarını ya da büyük işten çıkarma yapmak zorunda kalacaklarını söyledi.

ABD’nin West Virginia eyaletinde yayın yapan lokal gazete The Register Herald’a konuşan makinesi üreticisi Appalachian Electronic Instruments (AEI) Umumî Yöneticisi Gary McComas, Türk bir şirketin salgın nedeniyle dokumacılık makinesi siparişini iptal ettiğini belirterek “70 bin dolarlık bir ‘sevkiyat anında ödeme’ olarak anlaşılmış sipariş üzerinde çalışıyorduk. Türk bir şirket 9 Nisan’a kadar salgın nedeniyle saklı olduğundan siparişi iptal etti” diyor ve ekliyor, “Bu salgın başladığından beri tüm pazarlarımızda çok karşılaştığımız bir durum. Şirketler varlık harcamalarını kısıyor nakit ıstırabından ötürü.” Müşterilerinin kendisine ödeme yapmadığını belirten McComas “Benim nakit rezervim yok. Ya kepenk indireceğim ya emekçi çıkartacağım bu durumda” diyor.

McComas, işlerinin yüklü olarak dokuma makine inşa olduğunu belirterek “Dünyadaki neredeyse her kesim denim ve içindeki iplik, bizim ekipmanımızdan geçiyor” diyor.

Batılı perakendeciden Bangladeş’e 1,5 milyar dolarlık sipariş iptali

Sipariş iptaline ait haberler yerkürenin her tarafından geliyor. Avrupalı ve ABD’li perakendeciler de Bangladeş’e verdikleri 1,5 milyar dolar pahasında giysi eşyası siparişini iptal etmiş. Bloomberg’de konum alan habere nazaran, Aralarında Primark’ın ve düşük bütçeli moda eserleri zinciri Associated British Foods’un (ABF) da bulunduğu ABD’li ve Avrupalı şirketler, koronavirüs salgınının talepte yarattığı şokun akabinde Bangladeş’ten gelecek 1,5 milyar dolar kıymetinde giysi eşyası siparişini iptal etti.