Denemeler tamamlandı! 2 milyon maske üretilecek

Denemeler tamamlandı! 2 milyon maske üretilecek

23 Mart 2020 0 Yazar: Larus

Koronavirüs tedbirleri kapsamında başlattığı maske üretimi kapasitesini artıran MEB, 21 bölgede 37 mektepte cerrahi maske üretilmesi için yatırımlarını yapmıştı.
Birinci maskeler üretilmeye başlandı ve kısa müddette 100 bin cerrahi maske üretildi. Bakanlık, cerrahi maske üretimi yapan Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi sayısını 50’ye çıkarttı. Bu kapsamda MEB, ayda 2 milyon maske üretimi yapmayı hedefliyor.

Cerrahi maske üreten mekteplere kişisel eğitim meslek mektepleri da katıldı. Bu kapsamda İstanbul Silivri Abdullah Bilgingüllüoğlu Kişisel Eğitim Meslek Mektebi, Bursa Mehmet Torun Hususî Eğitim Meslek Mektebi ve Bursa Hacı Mehmet Şiddetli Şahsi Eğitim Meslek Mektebi da cerrahi maske üreten mekteplere dahil oldu.
MEB Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, cerrahi maske üretimi için 37 meslek lisesine altyapı yatırımları yaptıklarını ve tüm mekteplerin üretimine geçtiğini belirtti.

Seçilen mekteplerden her gün hoş haberler geldiğini aktaran Özer, “Deneme üretimleri tamamlandı. Kısa vadede birinci maskeler üretildi. Gereksinimleri karşılayabilmek için üretim yapan meslek lisesi sayımızı 50’ye çıkarttık. Üç hususî eğitim meslek mektebimiz da üretim yapmak istedi ve 50 mektebe onları da dahil ettik. Üretim kapasitemizi hesapladık. Ayda yaklaşık 2 milyon cerrahi maske üretebilecek durumdayız.” diye konuştu.

Özer, mesleksel ve teknik ortaöğretim kurumları öğrenci ve hocalarının “Meslek Lisesi Mekteplileri Ailelerimizle Buluşuyor” girişimini yıllardan beri başarılı bir biçimde yürüttüğünü aktardı. Bu girişim kapsamında hem mekteplilerin eğitimleri sırasında muhitlerine hassas olma ve oburlarının dertleriyle dertlenme bilinci kazandığını hem de sundukları hizmetlerle topluluğa yararlı bireyler olmanın mutluğunu yaşadığını tabir eden Özer, şunları kaydetti:

“Bu süreçte, bu girişimin içeriğini Mesleksel ve Teknik Eğitim Umumî Müdürlüğümüzle değiştirdik ve üretilen cerrahi maskelerin öncelikli olarak yaşlı ve bakıma muhtaç ailelere fiyatsız ulaştırılması kararı aldık. Bu süreci muvaffakiyetle yürüten Mesleksel ve Teknik Eğitim Umumi Müdürlüğümüze, Destek Hizmetleri Umumî Müdürlüğümüze, girişimde nokta alan ve büyük emek veren tüm başkanlarımıza, hoca ve talebelerimize şükranlarımı sunuyorum.”