Borsa yüzde 4 primli; dolar 6,50’ye çekildi

Borsa yüzde 4 primli; dolar 6,50’ye çekildi

25 Mart 2020 0 Yazar: Larus

Yerküre Online

Fed’in dün açıklamış olduğu açık uçlu varlık alım paketinin nakit gereksinimi olan gerçek bölümdeki tesirlerine yönelik kaygılar ve global iktisat için resesyonun hayli güçlü beklenti haline gelmesi fiyatlar üzerindeki baskıyı artırıyor. Tarihin en kıymetli destek paketlerinden birini açıklayan Fed,  dün de Wall Street’e alım gelmesini sağlayamadı. ABD borsalarının yükselişini sağlayaman Fed’in sınırsız tahvil alım programı Asya borsalarında optimistlik yarattı. Asya borsaları üzere ABD endekslerine dayalı vadeli kontratlarda da yüzde 3’lerin üzerinde artıda…

Borsa İstanbul güne yüzde 4 artıda başladı

Fed’in dün açıkladığı piyasalara sınırsız destek pakedinin tesiriyle yükselen global piyasalara bu sabah Borsa İstanbul da eşlik ediyor. Endeks yüzde 3,95 artarak 87 bin 571 puanla güne başladı. Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, açılışta yüzde 3,95 artarak 87.571,40 puana yükseldi.

Dolar/TL kuru 6,51’le güne başladı

Yurt içi piyasalara dönecek olursak; bugün done gündemi zayıf. Yalnızca PPK içtima özeti  ve  mart ayı finansal hizmetler inanç endeksi verisi açıklanacak. Global piyasalardaki gelişmelerle ve yurt içindeki koronavirüs gündemiyle piyasaların cephe bulması bekleniyor. Sabah saatlerinde dolar/TL kuru 6,51 seviyelerinde seyrediyor.

Asya borsaları ve ABD vadelileri artıda

 Bu sabah saatleri itibarıyla Asya borsalarının tamamına yakını artıda seyrediyor. Bilhassa Japonya’da NIKKEI ve Güney Kore’de KOSPI endeksleri yüzde 6’yı geçen artışlarla dikkat çekiyor.

Dün de sabah saatlerinde ABD vadelileri gün uzunluğu artıda seyretmiş lakin Fed’in varlık limitsiz alımı hamlesine karşın Wall Street’te borsalar ekside açılmıştı.

Piyasalarda bugün takip edilecek datalar şöyle:

11.30 Almanya, mart ayı imalat ve hizmet kolu PMI

12.00 Avro Yeri, mart ayı imalat ve hizmet kesimi PMI

12.30 İngiltere, mart ayı imalat ve hizmet bölümü PMI

14.00 Türkiye, PPK içtima özeti

14.30 Türkiye, mart ayı finansal hizmetler itimat endeksi

16.45 ABD, mart ayı imalat ve hizmet kesimi PMI

17.00 ABD, şubat ayı yeni konut satışları

17.00 ABD, mart ayı Richmond Fed sanayi endeksi