Bir destek paketi de Türk Eximbank’tan

Bir destek paketi de Türk Eximbank’tan

25 Mart 2020 0 Yazar: Larus

Türk Eximbank’tan yapılan açıklamaya nazaran, Türk Eximbank ihracatı destekleme misyonu çerçevesinde tüm yerküreyi saran virüs salgını nedeniyle siparişleri azalan yahut iptal olan, ihracat pazarı daralan ihracatçıların üretimlerinin durmaması ve istihdam kaybı yaşamamaları için kredi ve sigorta desteklerine sürat kesmeden devam edecek ve aldığı önlemlerle ihracatçıların yanında olmaya devam edeceğini bildirdi.

Türk Eximbank’tan yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

Kredi geri ödeme vadeleri uzatıldı. İhracatçılarımızın daralan talepten yahut virüsün yayılmasını engellemek için devletlerin uyguladığı kısıtlamalardan etkilenmemeleri için Türk Eximbank’ın TCMB kaynaklarından ve kendi kaynaklarından kullandırdığı kredilerin vadesi Haziran sonuna kadar gelecek kredi geri ödemelerinde firmaların talepleri doğrultusunda 3 ile 6 aya kadar uzatılacaktır. Bu bağlamda ihracatçılarımızın nema ödemeleri de 6 ay ertelenebilecektir.

Taahhüt kapatmaya ek 1 yıl kısa vadeli kredilerde 2 yıl olan taahhüt kapatma mühleti şimdi taahhüdü kapatılmamış olan ve taahhüt mühleti dolmasına karşı ceza uygulanmamış olan krediler ile Haziran sonuna kadar kullandırılacak tüm krediler için 3 yıla çıkarılarak ihracatçılara ihracat yapmaları için verilen mühlet ek 1 yıl artırılmıştır. Taahhüt kapatma cezalarında da indirime devam edilecek olması ihracatçılara bu külfetli periyotta ek 1 yıl müddetin yanında maliyet avantajı da sağlayacaktır.

Reeskont kredilerinde 2 yıl vade imkanı Türkiye’nin en münâsib maliyetli kredilerinden olan ve ihracatçıların büyük teveccüh gösterdiği reeskont kredilerinin daha evvel azami 1 yıl olan kredi vadeleri bu güçlükle devirde ihracatçılarımızın finansal yüklerini azaltmak için azami 2 yıla çıkarılacaktır.

Sigorta limitlerinde alıcıya tanınan vadeler fiyatsız uzatıldı. Haziran ayı sonuna kadar alıcı firmaların sigortalı firmalardan talep edeceği 3 aya kadarki vade uzatımlarında sigortalı firmalardan rastgele bir ek sigorta primi alınmayacaktır. Ayrıyeten sigortalı firmalar tarafından ödenmekte olan sigorta primleri ve alıcı tahlil ecirlerinin vadelerinin 30 gün uzatılarak sigorta eserinden yararlanan ihracatçılarımıza kolaylık sağlanması amaçlanmaktadır.”

Açıklamada görüşlerine yan verilen Türk Eximbank Umumi Yöneticisi Ali Güney, Iktisat İstikrar Kalkanı paketi doğrultusunda ihracatçıların azalan siparişlerden etkilenmemeleri, üretimlerine devam etmeleri ve istihdam kaybı yaşamamaları için destek programımızı devreye aldıklarını belirtti.

Güney, üretime devam eden ihracatçıların siparişlerin azalmasından ötürü birikecek stoklarına ait finansal tahlil üzerinde çalıştıklarını kaydetti.