Bilim Heyeti bankaları uyardı: İçeriye banko sayısı kadar müşteri alın

Bilim Heyeti bankaları uyardı: İçeriye banko sayısı kadar müşteri alın

25 Mart 2020 0 Yazar: Larus

Konsey, banka bürolarında numaratörlerin yalnızca tek bir kişi tarafından kullanılmasını, büro çalışanlarının tıbbi maske takmasını, bekleme meydanında en ziyade süreç bankosu sayısı kadar müşterinin bulunmasına müsaade verilmesini istedi. Heyet kararında “Banka bürosu içerisinde müşteri sayısını azaltmak için acil olmayan kimi süreçler (promosyon ödemeleri vb.) ertelenebilir” denildi.

Sıhhat Bakanlığı Bilim Şurası, bankalarla ilgili değerli bir karar aldı. Hastalık yayılımında rol oynayabilecek, ağır insan trafiğinin yaşandığı banka bürolarında enfeksiyon bulaşma riskini azaltmak için korunma ve denetim tedbirlerine dikkat edilmesini isteyen Heyet, enfeksiyon riskini azaltmak için ikazlarda bulundu. Şura kararında, “Numaratörlerin yalnızca tek bir kişi tarafından kullanılmalı, günlük sabah ve akşam münasip halde paklığı yapılmalı, numaratörü kullanan kimseler tıbbi maske takmalı” denildi. Heyetin tekliflerinden kimileri ise şöyle:

PROMOSYON ÖDEMELERİ ERTELENEBİLİR

* Rastgele bir teneffüs yolu enfeksiyonu bulguları olan işçi şikayetleri düzelene kadar çalıştırılmamalı.

* Büro içerisinde daima bir biçimde beşerler ile yüz yüze arada bir metre yahut daha kısa ara kalacak formda temas eden çalışanlar tıbbi maske takmalı.

* Çalışanların eldiven kullanmaları, el paklığına imkan vermeyip, çevresel bulaşı artıracağından, önerilmiyor.

* El hijyeni sağlanması için alkol içerikli el antiseptikleri ulaşılabilir noktalarda bulundurulmalı.

* Banka içinde müşteri bekleme ortamında yakın arada oturtulmamalı, bekleme yerinde en çokça süreç bankosu kadar müşterinin bulunmalı.

* Müşteriler ve çalışan banka vazifelisi arasında en az bir metre uzaklık olmalı.

* Büroda müşteri sayısını azaltmak için acil olmayan süreçler (promosyon ödemeleri vb.) ertelenebilir.”