Bank Of America: “Küresel Teşviklerin Şu Durumda Bir Haddi Yok”

Bank Of America: “Küresel Teşviklerin Şu Durumda Bir Haddi Yok”

23 Mart 2020 0 Yazar: Larus

Koronavirüs salgını tüm yerkürede kendisini göstermeye devam ederken merkez bankaları da ekonomiyi canlı tutmak için daima para basıyor. Bank of America tarafından yapılan bir açıklama, bu durumda para basmanın bir haddi olmadığını ortaya koyuyor.

Tüm piyasalarda global bir panik yaşanırken tüm yerküreyi tesiri altına alacak bir durgunluğun olacağı artık kesin üzere. Koronavirüs durumu kötüleştikçe birçok büyük kurum ve hükümet, sonuçları düzeltmek için yapılacak harcama konusunda faal bir “sınır olmadığı” daveti yapıyor. Sonuç olarak para anlayışımızda kalıcı bir değişiklik olabilir.

Harcamada Had Yok Kilitlenmelerden kaynaklanan ekonomik problemler daha önemli hale gelirken, büyük kurumlar artık ekonomik desteklerin esasen hududunun olmaması gerektiğini sav ediyor.

Bank of America’nın üst seviye ekonomisti Michelle Meyer hususla ilgili yaptığı açıklamada, “Resmen iktisadın durgunluğa düştüğünü beyan ediyoruz” tabirlerini kullanmıştı. Mevcut durumda bu açıklama katiyen şaşırtıcı değil. Gelgelelim asıl dikkat çeken tahlil şu oldu:

Bu, yerkürenin en büyük finans kuruluşlarından birinden gelen dikkat alımlı bir tabir olarak önümüze çıkıyor. Hasebiyle bu bed durum sona erene kadar, hükümet çok çokça para gerekli olduğu halde bu tefsiri tesirli bir formda kullanabilir.

Bunalım durumu aylarca devam ederse, yeni vaziyetler “normalleşmeye” başlayabilir.Dolayısıyla en ufak bir problemde para basma üzere aslında yapılmaması gereken siyasetler uygulanmaya başlayabilir. Öte yandan IMF umumi yönetici yardımcısı da geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda CBDC’lere dikkat çekmiş ve ileride muazzam değişiklikler yaratacaklarının altını çizmişti.

Deflasyonist Alternatif Tüm bu koronavirüs pandemisi çözüldüğünde, yerküre hükümetlerinin ödeyecek çok çok çokça borçları olacak. Başkaca birçok para ünitesi önemli enflasyonist ağırlıklar görebilir. Bu yüzden, deflasyonist bir para ünitesi üzere, nihayetinde nakdî hadler olmalı.

Bu noktada özünde deflasyonist para ünitesi olarak tasarlanan Bitcoin tahta oturabilir. Ayrıyeten bu bunalım durumu kişilerin, hükümetlerin ve bankaların paraya bakış açısını da değiştirebilir…

Kaynak: Beincrypto

Bu makale birinci olarak www.coin-turk.com üzerinde yaynlanmıştır