Bakan Turhan açıkladı! “Türkiye meskende kalsın” diye hizmetler internet üzerinden veriliyor

Bakan Turhan açıkladı! “Türkiye meskende kalsın” diye hizmetler internet üzerinden veriliyor

23 Mart 2020 0 Yazar: Larus

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kovid-19 salgını nedeniyle başlatılan “Evde Kal Türkiye” davetine destek olmak hedefiyle bakanlığına bağlı hizmetlerin internet ve telefon üzerinden sunulması için talimat verdiklerini söyledi.

Kamu hizmetlerini vatandaşlara, işletmelere, kamu kurumlarına haber ve muhabere teknolojileriyle dinamik ve verimli bir halde ulaştırmak gayesiyle e-Devlet Kapısı’nın hizmete alındığını söz eden Turhan, bu kapsamda bugün itibarıyla yaklaşık 46 milyon kayıtlı kullanıcıya 649 kurum ve kuruluşun 5 bin 23 hizmet verdiğini, 2 bin 524 hizmetin ise mobil olarak sunulduğunu aktardı.

Günde e-Devlet Kapısı üzerinden 12 milyonu aşkın sürecin yapıldığı söz eden Turhan, en ziyade Çevre Güvenlik Kurumunun sunduğu 4A Hizmet Dökümü, Adalet Bakanlığının sunduğu Dava Belgesi Sorgulama, Gelir Yönetimi Başkanlığının sunduğu Vergi Borcu Sorgulama, Emniyet Umum Müdüriyetinin sunduğu Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama, Adalet Bakanlığının sunduğu İcra Evrakı Sorgulama, Tapu ve Kadastro Umumi Müdüriyetinin sunduğu Tapu Malumatları Sorgulama, Meteoroloji Umumi Müdüriyetinin sunduğu 5 Günlük Hava Varsayımı ve Toplumsal Güvenlik Kurumunun sunduğu 4A Emekli Aylık Malumatı süreçlerinin yapıldığını kaydetti.

“HİZMETLER ONLİNE VERİLMEYE BAŞLADI”

Kovid-19 salgınının önlenmesi çalışmaları kapsamında bir kısım hizmetlerin e-Devlet üzerinden bir kısım hizmetlerin ise telefonla verilmeye başlandığını anlatan Turhan, “Kovid-19’un yayılmasının yavaşlatılması için bakanlığıma bağlı, ilgili ve alakalı kurum ile kuruluşlarca internet üzerinden ve telefon aracılığıyla verilen hizmetlere yenilerini de ekledik. Bu yeni hizmetler de e-Devlet Kapısı üzerinden veriliyor. Kimi hizmetlerimiz de internet sitelerinden online yapılmaya başladı.” diye konuştu.

Turhan, PTT AŞ tarafından kurumsal ve ferdi her türlü talep, şikayet ve tekliflerinin alınması, ilgili ünitelere aktarılması, ilgili ünitelerden gelen sonuçların iç ve dış müşterilere aktarılmasının sağlanması emeliyle telefon hizmeti verilmeye başlandığını belirterek, 444 6 788 numaralı telefondan davet merkezi hizmetlerinin sunulduğunu söyledi.

Aralarında elektronik haberleşme hizmetleri, kargo süreçleri, PTT Bank üzere süreçlerin yanı sıra firmalar tarafından yapılan kara yolu taşımacılığı, denizcilik üzere hizmetlerin internet üzerinden verildiğini tabir eden Turhan, “Kovid-19 salgınının tesirini azaltana kadar vatandaşların korunması için her türlü çalışmayı yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

“PTT’DEKİ MAAŞ PROMOSYONLARI HESABA OTOMATİK YATIYOR”

Turhan, emekli vatandaşların konutlarından çıkmadan yahut PTT’ye gelmelerine gerek kalmadan PTT’deki maaş promosyonlarının hesaplarına otomatik yatırıldığını anımsatarak, “Böylece emeklilerimiz maaşlarını ve promosyonlarını 4 bine yakın PTT ATM’si ile 14 bin kamu bankalarının ATM’lerinden sıra beklemeden kolaylıkla alabilecekler.” değerlendirmesinde bulundu.

“EPTTAVM HER TÜRLÜ GEREKSINIME YANIT VERİYOR”

Türkiye’nin ulusal pazar bölgesi platformu “www.epttavm.com” adresinden her türlü gereksinimin online olarak alınabileceğini anlatan Turhan, şunları kaydetti:
“Gıda, paklık, kozmetik-sağlık eserleri başta olmak üzere her türlü esere kolay, süratli ve inançlı bir formda online ulaşma imkanı sunuyoruz. Kovid-19’a karşı sitemizde her türlü güvenlik ve aklık tedbirleri alınarak, hijyenik ortamda hazırlanan eserler vatandaşlarımıza ulaştırılıyor.”

UZAKTAN EĞİTİM TÜRKSAT-4A UYDUSU ÜZERİNDEN

Bakan Turhan, birinci, orta ve lise eğitimlerinin 23 Mart itibarıyla Ulusal Eğitim Bakanlığınca EBA TV üzerinden uzaktan verilmeye başlayacağını anımsatarak, laf konusu hizmetin Türksat AŞ tarafından 4A uydusu üzerinden sağlanacağını vurguladı. EBA TV için TRT üzerinden 2 münferit frekansta 6 münferit kanalın Türksat-4A uydusu ve uydu haberleşme sistemleri üzerinden yayına verildiğini lisana getiren Turhan, bunların 3’ünün HD çözünürlükte öteki 3’ünün de SD çözünürlükte yayınlanacağını kaydetti.