Artan siparişe yeni istihdam

Artan siparişe yeni istihdam

25 Mart 2020 0 Yazar: Larus

Koronavirüs’ün tüm yerkürede süratle yayılması ve Türkiye’de de tesirini güçlü formda göstermesinin akabinde çok sayıda yeni tedbir devre girmeye devam ediyor. Kamu kurumları, hususî şirketler ve vatandaşlar virüsten korunmak için kademeli olarak meskenden çalışma modeline geçerken herkes kalabalık ortamlardan uzak duruyor. Durum bu türlü olunca da meskenlerinden çıkmayan milyonlarca tüketici gereksinimlerini karşılamak için e-ticarete yüklendi. Vatandaşların bu alışverişleri istatistiklere de yansırken bilhassa besin ve hijyen eserlerinde son devirde 4-5 katlık bir talep artışı oldu. Bu artışa yanıt vermek için çok sayıda şirket operasyonlarının kıymetli bir kısmını e-ticaret departmanlarına kaydırırken birtakım şirketlerde değerli orantılarda yeni istihdam oluşturacaklarını söyledi.

DEPARTMANLAR DEĞİŞTİ

Birtakım eser öbeklerinde çok önemli talep artışı yaşandığını söyleyen Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Idare Şurası Yöneticisi Emre Ekmekçi, “Bugün Türkiye’de e-ticaretin perakende bölümü içerisindeki yekun hissesi yüzde 5. Orantı olarak çok küçük. Şu an 3 kat büyüsek bile fizikî talebe karşılık vermemiz mümkün değil. Gelgelelim e-ticaret bölümü bu devirde büyük bir yoğunlukla karşılaştı ve kesimin çok sayıda yeni müşteri kazandığını görüyoruz. Bu devirde kol çalışanları sıhhat çalışanı kadar kıymetli bir konumda. Çok sayıda şirket süratle farklı ünitelerde çalışan elemanlarını e-ticaret departmanlarına yönlendirdi”dedi.

LOJİSTİK BIRINCI SIRADA

Münhasıran depoların bu devirde tam kapasite çalıştığını belirten Ekmekçi, “Talep doğrultusunda şirketler ek istihdam açmaya başladı. Bilhassa bu işin kritik noktası lojistik. Binaenaleyh en ziyade istihdam bu kısımlara oluyor. Bu yalnızca büyük şirketler için tasdikli değil Bizim pazaryerleri diye tanımladığımız platformlarda binlerce KOBİ hizmet veriyor. Onlar da artan talebe yetişmek için yeni istihdam yaratıyorlar. Bu yekunda çok büyük bir sayıya denk geliyor. e-ticaret kesimi bu süreçte çok dikkatli davranıyor” formunda konuştu.

İŞE ALIMLAR SÜRECEK

Azık ve hijyen eserlerinin başı çektiği bu talep artışını karşılamak Türkiye’de çok sayıda perakende devi de yeni istihdam planlarını açıkladı ve bundan sonraki süreçde bunun devam edeceğini söyledi:

Migros: Online marketimiz Sanal Market’te oluşan ağır talebi karşılayabilmek ismine 2 haftada 1000 yeni işe alım yapacağız.

CarrefourSA: Online marketimiz CarrefourSA.com’dan aldığımız taleplere dertsiz bir biçimde yanıt vermek maksadıyla mevcut market işçimizden destek alıyoruz. Bunun yanı sıra muhtaçlık duyduğumuz anda yeni istihdam fırsatları oluşturuyoruz.
Metro Türkiye: Geçen hafta 170 kişi aldık, önümüzdeki günlerde de gereksinim bazında alımlarımız devam edecek.

TEK SEFERDE 100 BİNLERCE KİŞİ

Koronavirüs salgını sonrası yerkürede artan talebi karşılamak için milletlerarası devler tarafından yapılan açıklamalar ise şöyle oldu:

Perakende zinciri Walmart 150 bin kişi almayı planladığını açıkladı. Şirket ayrıyeten 2 Nisan’da tam vakitli çalışanlara 300, yarı zamanlılara 150 dolar ek ödeme yapacağını söyledi.

Amazon artan siparişlere yetişebilmek için 100 bin personel alacağını duyurdu.

Tüm yerkürede 70 binden ziyade bürosu olan 7-Eleven 20 bin kişi alacağını ilan etti.

Domino’s Pizza büroları için tam ve yarı vakitli 10 bin eleman alımına başladığını bildirdi.

PepsiCo 6 bin kişi alacak.

N95 maskeleri de üreten 3M talebi karşılamak için alım yapacağını bildirdi.