Argüman: 172 Milyon Zatî Haber Darkweb’de Satıldı!

Argüman: 172 Milyon Zatî Haber Darkweb’de Satıldı!

25 Mart 2020 0 Yazar: Larus

Çinli çevre medya devi Weibo’da yaşanan bir data ihlali sonrasında milyonlarca kullanıcının şahsî verisi darkweb’de satışa sunuldu.

Ferdî Doneler Darkweb’de Çinli Blockchain haber kaynağı Jinse’nin yakın tarihli bir haberine nazaran, 172 milyon kullanıcının temel hesap haberleri 0.177 BTC karşılığında şu anda darkweb’de mevcut durumda. Darkweb’de yan alan olgular arasında; hesap malumatları, kullanıcı kimliği, Weibo yayınlarının sayısı, fan ve takipçi sayısı, cinsiyet ve coğrafi konum malumatları bulunuyor.

Jinse’de mahal alan haberlere nazaran, Weibo’nun güvenlik yöneticisi Luo Shiyao daha sonra sildiği bir tweet gönderisinde hadiseyle ilgili şu açıklamaları yaptı:

Bunun yanında Luo, şirketin API’yı kapatmak için derhal tedbir aldığını ve tespit ettiği anda siyasetteki sızıntıyı bildirdiğini de laflarına ekledi. Şirketin sorumluları bulmak için ellerinden geleni yaptığını da açıklamalarında belirterek şu tabirleri kullandı: Jinse başkaca, Ali Group Güvenlik Araştırma Laboratuarı’nın eski yöneticisi tarafından yayınlanan bir bildiride, “Birçok kişinin cep telefonu numaraları sızdırıldı. Tek gereksiniminiz olan şeyler; Weibo hesap adresi ve kullanıcının telefon numarası açığa çıkmış durumda” sözlerini kullandı.

Jinse’nin açıklamalarına nazaran, hem Weibo güvenlik yöneticisi hem de eski Ali küme laboratuvar yöneticisi daha sonra bu paylaşımları sildi.

Done Kapalılığı Bilindiği üzere misal bir durumla Facebook da karşı zıdda kalmıştı. Velev Facebook’un olgu skandalı bahsi geçen durumdan çok daha büyüktü. Eylül ayında, Facebook’un 2.4 milyar kullanıcısının %17’sinin dataları sızdırıldı. Bu hadisede isimler, telefon numaraları, cinsiyet ve ikamet ettiği memleket dahil olmak üzere 419 milyon kişinin haberleri ortaya çıkmış oldu. Bu nahoş durum Facebook’un kripto para teşebbüsü Libra‘nın da önündeki manilerden biri oldu.

Kaynak: Cointelegraph

Bu makale birinci olarak www.coin-turk.com üzerinde yaynlanmıştır