ABD’deki Demokrat Senatörlerden “teşvik paketine” pürüz

ABD’deki Demokrat Senatörlerden “teşvik paketine” pürüz

25 Mart 2020 0 Yazar: Larus

ABD’deki yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile uğraş kapsamında Senato’ya sunulan 2 trilyon dolarlık ekonomik teşvik paketi 2. defa engellendi.

Günlerdir Cumhuriyetçi ve Demokrat Parti arasında müzakere edilen ve umumi şurada oylamaya sunulabilmesi için en az 60 senatörün desteğini alması gereken tasarı, 49 evet oyu alabildi.

Virüs sebebiyle karantina altında olan 5 senatörün katılamadığı ön oylamada, 46 demokrat senatörün hayır oyu vermesi Cumhuriyetçiler tarafından reaksiyon ile karşılandı.

Cumhuriyetçiler, Demokratları muhit, iklim ve güç üzere salgın ile alakası olmayan hususlara kaynak ayırmaya çalışmakla suçlarken, Demokratlar ise Cumhuriyetçileri büyük firmalara gereğinden ziyade kaynak sağlamak ve sağlıksal muhtaçlıkları göz arkası etmekle suçladı.

Başkaca Cumhuriyetçiler tarafından sunulan tasarı teklifinde çalışanları yeteri kadar koruyan bir husus olmadığını savunan Demokratlar, büyük firmaların tasarı kapsamında alacağı finansal desteğe karşın emekçi çıkartmaya devam edebileceğini ileri sürdü.

Koronavirüs salgını yüzünden ekonomik zarara uğrayan küçük işletmeciler ve gelir kesintisi yaşayan Amerikan vatandaşlarına kredi imkanı ve direkt ödemeleri öngören tasarı, pazar günü yapılan oylamada da ehil oy sayısına ulaşamamıştı.

Bu durumda Cumhuriyetçi ve Demokrat Parti başkanlarının tekrar bir araya gelerek her iki partinin tasalarına karşılık veren bir tasarı konusunda müzakerelere devam etmesi bekleniyor.

AA