3D koronavirüs maskesi ürettiler

3D koronavirüs maskesi ürettiler

25 Mart 2020 0 Yazar: Larus

Virüsle uğraş eden hekimlerin korunması için birçok kuruluş ve atölye üç boyutlu yazıcılar aracılığıyla hami yüz maskesi üretmek için kolları sıvadı.

MASKELERİ TEST ETTİLER

Üç boyutlu yazıcılarla gözetici yüz maskesi üreten mekanlardan biri de İTÜ ARI Teknokent’te mekan alan İTÜ Magnet Fab Tridi Dijital Üretim Merkezi. Bu merkezde üç boyutlu yazıcılarla örnek olarak üretilen 15 maske test için İstanbul’da bulunan iki hastanenin hekimlerine ulaştırıldı. ARI Teknokent bünyesinde 40’a yakın üç boyutlu yazıcı olduğunu söyleyen İTÜ ARI Teknokent Umum Yöneticisi Doç. Dr. Deniz Tunçalp, “Koronavirüsün Avrupa’da yayılması üzerine birçok firma problemlere mahallî tahliller sağlamak için üç boyutlu yazıcılarla kollayıcı yüz maskeleri üretmeye başladı. Bu teknikle hami maske üreten öbeklerin çalışmalarını ve dizaynlarını inceledik. Dizaynımızı oluşturup birinci etapta 15 adet maske ürettik. Maskeleri İstanbul’da bulunan iki hastanenin hekimlerine ulaştırdık. Tabipler esirgeyici yüz maskelerini test ettiler. Test sonuçlarına nazaran dizaynlara son halini verdik. Bugün 50 maske daha ürettik. Yarın da 200 adet maske üreteceğiz” biçiminde konuştu.

400 MASKE ÜRETEBİLECEK

Günde 400 kollayıcı yüz maskesi üretebilecek kapasitede olduklarını söyleyen İTÜ Magnet Fab Tridi başkanı Sultan Nurbulut ise kelamlarına şöyle devam etti: “Yüz esirgeyici maskeler sıhhat çalışanlarını çeşitli sıvılardan koruyabiliyor. Girişim kapsamında günde 400 maske üretmeyi hedefliyoruz.”