Korona salgını eğitimde eşitliği de yaydı: Harvard da ücretsiz PrInceton ve Yale de

Korona salgını eğitimde eşitliği de yaydı: Harvard da ücretsiz PrInceton ve Yale de

23 Mart 2020 0 Yazar: Larus

Global salgın eğitimde yardımlaşmayı da beraberinde getirdi. Süreç, mektepliler için global ölçekte fırsatlar da sunuyor. Yerkürenin önde gelen birçok eğitim kurumu derslerini fiyatsız tasarrufa açtı. Eğitimciler hanelerinde kalan mektepliler için online eğitimler düzenlemeye başladı. İşte onlardan kimileri:

HARVARD IMAMLARINDAN ONLINE DERS

Yerkürenin önde gelen üniversite kurumları Harvard, Cornell, Princeton, Dartmouth, Yale, Columbia, Brown ve Pensilvanya üniversitelerinin oluşturduğu ‘Ivy League’ imamları tarafından hazırlanan 450 online ders koronavirüs salgını nedeniyle fiyatsız olarak tasarrufa açıldı. Bilgisayar, programlama, olgu bilimi, sıhhat, tıp, sanat üzere sahalardaki derslere https://www.freecodecamp.org/ adresinden ulaşılabiliyor.

CAMBRIDGE KÜTÜPHANESİNİ ERİŞİME AÇTI

Yerkürenin en büyük kütüphanelerinden biri olan İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi Kütüphanesi de salgın nedeniyle erişime açıldı. İnternet üzerinden fiyatsız biçimde yararlanılabilen kütüphanede, sesli, medya ve metin olarak sunulan içerikler arasında birçok yerde ders var. Üniversitenin web adresi şöyle: www.cambridge.org/

KHAN ACADEMY DESTEĞİ

“Her yanda, yerküre standartlarında, bedelsiz eğitim” sloganıyla 2006’da Hindistanlı eğitimci Salman Khan tarafından kurulan Khan Academy, ilköğretim ve ortaöğretim mekteplileri için fiyatsız eğitimler sunuyor. (tr.khanacademy.org)

100 SAAT FIYATSIZ EĞİTİM

Mesken Mektebi Derneği, koronavirüs nedeniyle konutlarında kalan talebelerin aileleriyle verimli vakit geçirmeleri için ‘Türkiye’nin Yüzü Gülsün Diye 100 Saat Online Eğitim’ girişimini başlattı. Girişim kapsamında, derneğin hane rehberleri, ailelere konutta evlatlarıyla yapabilecekleri eğitim ve etkinlikler konusunda malumat veriyor. Aileler, 29 Mart’a kadar sürecek eğitimlere, www.evokulu.org adresinden ve @evokuludernegi çevre medya hesaplarından fiyatsız olarak katılabilecek.

YOUTUBE’DA FIYATSIZ DERS HUSUSLARI

İlköğretim, ortaöğretim ve üniversite kademeleri için fiyatsız dersleri içtimaî paylaşım platformu Youtube’da da bulmak mümkün.

BİLİŞİM YERKÜRESINE DA ERİŞİLEBİLİYOR

Harvard ve MIT’nin ortak teşebbüsleriyle kurulan edX, çevrimiçi fiyatsız dersler sunuyor. Platformda bilgisayar bilimleri, istatistik, iktisat, finans, beşeri bilimler, lisan, biyoloji ve ömür bilimleri üzere her ortamda en az bir ders bulmak mümkün. Başkaca Microsoft ve IBM üzere bilişim yerküresinin çevrimiçi derslerine de ulaşılabiliyor. Bu derslerin derhal hepsi onaylı ve meydanının en âlâ isimlerinin desteğiyle hazırlanıyor. (www.edx.org)

BİLİM AVCILARI İÇİN GÖRÜNTÜLER

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin ‘Bilim Avcıları’ ekibi, süreci hanesinde geçiren bilime meraklı talebelerle evlatlar için eğlendirici ve öğretici medyalar hazırladı. Online yayınlar, www.facebook.com/bursabtm/ ve www.instagram.com/bursabtm toplumsal medya hesaplarından sunulacak.