Libya’da barışçıl protestolarda BAE provokasyonu

 Libya’da barışçıl protestolarda BAE provokasyonu

Libya İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada ise, Trablus’ta göstericilere ateş açanların polis güçlerinden olmadığı, güvenlik güçlerinin ortasına dışarıdan “sızdırılmış” unsurlarca bu aksiyonun gerçekleştirildiği aktarıldı.

BİR PROTESTOCU YARALANDI

 

Göstericilere ateş açılması sonucu bir kişinin yaralandığı bilgisine yer verilen açıklamada, “bozgunculuk çıkarmak ve vatandaşlar ile güvenlik güçleri ortasında itimadı sarsmak için” yapıldığı belirtilen vaka hakkında soruşturma başlatıldığı vurgulandı.

“BARIŞÇIL ŞOV HAKKINI DESTEKLİYORUZ”

Bakanlığın, “vatandaşların haklarını talep ve tabir etmeleri için, şiddet, hücum ve kamu mallarına ziyan vermeden yapılan barışçıl şov hakkını desteklediğine” işaret edilen açıklamada, göstericilere ateş açanlar hakkında şunlara yer verildi:

“SIZDIRILMIŞ ŞAHISLAR ELİYLE KAOS İSTENİYOR”

“Güvenlik güçlerinin ortasına sızdırılmış kanun dışı birtakım şahıslar, şovları takip etme mazeretiyle bozgunculuk çıkarmak istedi. Vatandaşın ve güvenliğini sağlamakla sorumlu güvenlik güçleri ortasında inancın sarsılması hedeflenerek ateş açıldı. Trablus ve etrafındaki kurtarılmış bölgelere yönelik savaşın bitmesiyle kısmi bir güvenlik ortamı sağlanmış, lakin kimi odaklar ülkede yeni bir kaos ortamı yaratmayı amaçlamıştır.”


Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Güvenlik güçleri göstericilere ateş açan sızdırılmış bu şahısların takip sonucu kimliklerini tespit etti. Bunlar, İçişleri Bakanlığına bağlı rastgele bir güvenlik gücüne tabi olmayıp, bakanlık, hadise hakkında isimli soruşturma başlatmıştır. Sonuçlar, soruşturmanın tamamlanması ve başsavcılığın onayının akabinde kamuoyuyla paylaşılacaktır.”


EKONOMİK ŞARTLAR PROTESTO EDİLDİ

Başşehir Trablus’un Şehitler Meydanı’nda dün toplanan yüzlerce kişi, elektrik ve su kesintileri, berbat ekonomik şartlar ve devlet kurumlarındaki yolsuzluğa reaksiyon göstermek için barışçıl şovlar düzenledi.

Birtakım kümelerin etraftaki araçlara ziyan vermesi üzerine güvenlik güçleri göstericileri dağıtırken, protestoculara ateş açıldı.

Libya’nın üçüncü büyük kenti Misrata’da da belediye binası önünde toplanan kalabalık, hayat kurallarına reaksiyon gösteren dövizler taşıyarak protesto düzenledi.

Buradaki göstericiler, aksiyonun akabinde belediye önündeki çöpleri topladıktan sonra olaysız dağıldı.

HAFTER ABLUKASI VE EKONOMİK KRİZ

Trablus başta olmak üzere Libya’nın tüm kentlerinde halk, günlük 20 saate varan elektrik kesintileri, uzun yakıt kuyrukları ve yaşanan iç göçle birlikte artan hayat pahalılığı üzere günlük hayatı olumsuz etkileyen meselelerle boğuşuyor.

Ülkenin doğusundaki gayrimeşru güçlerin başkanı Halife Hafter, Nisan 2019’da milislerine Trablus’a atak buyruğu vermiş, 14 ay süren akınlarda ülkeyi şiddet sarmalına sürüklemişti.

Birleşmiş Milletler nezdinde legal Libya hükümetinin gelirlerini kesmek için Hafter yanlısı kümelerin Libya’nın doğusundaki petrol tesislerini 18 Ocak’tan bu yana kapalı tutması sonucu ülke iktisadı 8 milyar dolardan fazla ziyana uğradı.

BAE, 40 PARALI ASKERİ LİBYA’YA GÖNDERDİ

Yemen hükümeti saflarında güneyde Husilere karşı savaşan direniş güçleri kumandanlarından Adil el-Haseni, Twitter ve Facebook hesaplarından yaptığı açıklamada, BAE’nin, 40 Yemenli askeri, Rus güvenlik şirketi Wagner’e bağlı paralı askerlerin safında legal hükümete karşı savaşması için Libya’ya gönderdiğini belirtmişti.

Kelam konusu paralı askerlerin Sirte kentine gönderildiğini kaydeden Haseni, BAE’nin bu askerlerden her birine aylık 5 bin Suudi Arabistan riyali (yaklaşık 1300 dolar) ödediğini aktardı.

Paralı askerlerin Yemen’in güneyindeki Kısmı ve Lahic kentlerinden olduğu bilgisini veren Haseni, BAE’nin, “Yemen’deki piyonlarını casus olarak kullandığını ve ülke dışında savaşmaya gönderdiğini” kaydetti.

Yapılan Yorumlar

Bir Cevap Yazın