İran’dan ezkaza düşürdüğü Ukrayna yolcu uçağına dair açıklama: Birinci füzenin vurmasından 19 saniye sonra öldüler

 İran’dan ezkaza düşürdüğü Ukrayna yolcu uçağına dair açıklama: Birinci füzenin vurmasından 19 saniye sonra öldüler

İran resmi haber ajansı IRNA’ya nazaran, İran Havacılık Kurumu Müdürü Turec Dehkani Zengene, düşürülen Ukrayna uçağına dair ulaşılan bilgileri başşehir Tahran’da düzenlenen basın toplantısında kamuoyuna duyurdu.

Uçuş Bilgi Kayıt Aygıtı (FDR-Flight Veri Recorder) ile Kokpit Ses Kayıt Aygıtlarının (CVR-Cockpit Voice Recorder) Fransa’da hiçbir teknik aksaklık olmadan okunduğunu belirten Zengene, şu bilgileri aktardı:

 

* İkinci füze, birinci patlamadan 25 saniye sonra uçağın yakınına ulaştı.

* CVR, birinci patlamadan sonra kabin çalışanının konuşmalarını 19 saniye boyunca kaydetti. Sesler daha sonra kesildi.

* FDR ve CVR aygıtlarının her ikisinin de ziyan görmesi nedeniyle karakutuda ikinci füzenin patlaması ve tesirine dair daha fazla bilgiye ulaşılamadı.

İran Havacılık Kurumu Müdürü, 19 saniyelik ses kaydının içeriğiyle ilgili şunları söyledi:

“Bu anda, uçağın kokpiti içinde olağandışı durumu fark eden ve uçağı son ana kadar denetim edip yönlendirmeye çalışan 3 kişilik uçuş takımı ve bir de eğitmen pilot vardı. Eğitmen pilot, uçak pilotuna her iki uçak motorunun da etkin olduğunu bildirmesinin yanında çeşitli talimatlar veriyordu.”

Zengene, yapılan incelemelerin milletlerarası havacılık standartlarına uygun olduğunu, vakayla ilgili kesin raporun 1 yıl içinde açıklanacağını kelamlarına ekledi.

İran’daki ekipman eksikliği nedeniyle hadiseden sonra yaklaşık 7 ay kadar açılamayan karakutu, incelemelerin yapılması için Fransa’ya gönderilmişti. Fransa, okunması tamamlanan karakutuyu 23 Temmuz’da İran’a iade etmişti.

Uçaktaki 176 şahıstan kurtulan olmamıştı

Ukrayna Hava Yollarına ilişkin Boeing 737 tipi yolcu uçağı, 8 Ocak sabahı Kiev’e gitmek üzere Tahran Memleketler arası İmam Humeyni Havalimanı’ndan havalandıktan kısa mühlet sonra düşerek içindeki 176 bireye mezar olmuştu.

İran Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna uçağının hassas askeri bir noktanın üzerinden geçerken insani kusur sonucu hava savunma sistemince fırlatılan iki füzeyle ezkaza düşürüldüğünü açıklamıştı.

İran Ihtilal Muhafızları Ordusu, uçağın düşürülmesinden birkaç saat evvel ABD’nin Irak’taki üslerine füze saldırısı düzenlemişti.

Geçen ay Kiev’de yapılan tazminat görüşmelerinin devamı eylül ayının sonlarında Tahran’da düzenlenecek.

Tahran, vakayla ilgili sorumluluğunu ve tazminat ödemeyi kabul ettiğini duyurmuştu.

Yapılan Yorumlar

Bir Cevap Yazın