ABD’de Kovid-19 hastalarında plazma tedavisine onay

 ABD’de Kovid-19 hastalarında plazma tedavisine onay

Beyaz Saray’da basın toplantısı düzenleyen Donald Trump, plazma tedavisinin Kovid-19 hastalarının tedavisi için kıymetli bir ümit olacağını söyledi.

Daha evvel Kovid-19 geçirip düzgünleşmiş Amerikan vatandaşlarına, ilgili sıhhat ünitelerine giderek plazma bağışı yapmaları davetinde bulunan Trump, “Verdiğiniz her bir plazma öteki yerlerde hayatlar kurtaracaktır” değerlendirmesini yaptı.

 

Plazma tedavisini “tarihi bir başarı” kelamlarıyla tanımlayan Trump, bu yolla milyonlarca beşere tedavi imkanının sunulabileceğini belirtti.

Trump ayrıyeten, yakın vakitte Kovid-19 aşısıyla ilgili de güzel haberler vereceklerini lisana getirdi.

Tıpkı basın toplantısında konuşan FDA Yöneticisi Stephen Hahn da plazma tedavisinin “çok umut verici” olduğunu ve bundan sonra daha fazla sayıda insanın düzgünleşmesini umduklarını, lakin tedaviyle ilgili daha yapmaları gereken çok iş olduğunu kaydetti.

Öte yandan eski FDA yetkilisi Scott Gottlieb, Amerikan medyasına yaptığı açıklamada, ülkede halihazırda plazma tedavisinin kimi yerlerde zati uygulandığını, lakin bugünkü kararla tüm ülkede uygulanmasının önünün açılacağını tabir etti.

Daha evvel Kovid-19 geçirip güzelleşen bireylerin kanlarının plazma ismi verilen sıvısında gelişen antikorlar bu yolla virüse karşı tedavi için kullanılacak. Plazma tedavisinin bilhassa ağır bakımdaki yüksek riskli hastaların güzelleşmesine yardımcı olduğu belirtiliyor.

ABD’de son sayılara nazaran salgından ötürü hayatını kaybedenlerin sayısı 180 bini geçmiş durumda.

 

Yapılan Yorumlar

Bir Cevap Yazın